ناشر منبع

— آیتم به ازای صفحه
نمایش 1 - 20 از 74 نتیجه

ناشر منبع

125 دستگاه اجرایی به سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات متصل شدند
شمار دستگاههای اجرایی بخش های دولتی و خصوصی پیوسته به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به یکصد و بیست و پنج دستگاه رسید. 1396/10/03

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، همزمان با نخستین اجلاس ملی گزارش پیشرفت ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی که با حضور رئیس جمهوری و مقامات کشور در سالن اجلاس سران برگزار شد موضوع 'قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات' به عنوان یک حق از حقوق شهروندی و دستاوردی بزرگ برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی و تبیین شد تا جاییکه سید عباس صالحی در این اجلاس موضوع تصویب و اجرایی شدن قانون دسترسی آزاد به اطلاعات را از جمله مهمترین اقداماتی برشمرد که در دولت تدبیر و امید به سرانجام رسید و در پی استقرار دبیرخانه در وزارت ارشاد و تلاش برای راه اندازی سامانه و دیگر موارد پیرامونی نیز در یکسال گذشته دنبال شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۱۰۰ دستگاه اجرایی با ثبت اطلاعات خود به عضویت این سامانه در آمده اند، گفت: تلاش می کنیم این روند با سرعت پیگیری شود و شمار دستگاههای مشمول به رقمی بیش از سه رقم در آینده نزدیک افزایش یابد.
وی تاکید داشت که دسترسی آزاد به اطلاعات می تواند نقطه عطفی در احقاق حقوق شهروندی محسوب شود.

** 125دستگاه اجرایی به سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات پیوستند

با گذشت کمتر از یک هفته از این اجلاس و سخنرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تعداد دستگاههای متصل به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات تا امروز( دوم دیماه جاری) به 125 دستگاه اجرایی رسیده و روند صعودی پیوستن دستگاههای مسئول به این سامانه ادامه دارد.
بر اساس این گزارش، وزارت کشور با توجه به تعداد درخواست ها ( 129 درخواست )، بیشترین تعداد پاسخگوئی (126 پاسخ) را داشته و در صدر پاسخگوئی دستگاه های اجرایی کشور متصل به سامانه قرار دارد.
این در حالی است که جمعیت هلال احمر، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان امور سینمائی و سمعی و بصری، کمیته امداد امام خمینی (ره)، استانداری خوزستان، استانداری کردستان، بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، استانداری کرمانشاه، استانداری خراسان رضوی، شرکت ملی گاز ایران، استانداری کهکیلویه و بویر احمد، سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، استانداری گیلان، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، دبیرخانه رسیدگی به مساجد و سازمان امور اراضی کمترین میزان پاسخگوئی را داشته اند.
وزارت های امور اقتصادی و دارایی، کار، تعاون و رفاه اجتماعی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نیرو، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، صنعت،معدن وتجارت، راه و شهرسازی، دادگستری، امور خارجه، جهاد کشاورزی،
بانک مرکزی، سازمان برنامه‏ و بودجه ، سازمان حفاظت محیط زیست، بنیاد شهید و امور ایثارگران،روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران،مجلس شورای اسلامی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ،کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات،سازمان انرژی اتمی،استانداری تهران نیز به ترتیب در رده های دوم تا بیست و سوم را در پاسخگویی و همکاری به خود اختصاص داده اند.
آمار و جداول موجود در آدرس    http://foia.iran.gov.ir/web/guest/-12
سامانه نشان می دهد که در مجموع یکهزار و 98 درخواست و 948 پاسخ نیز توسط دستگاههای اجرایی به مراجعین و مخاطبان ارائه شده است.
علاقه مندان، دستگاههای اجرایی بخش های دولتی و خصوصی و همچنین مخاطبان می توانند برای اطلاع از وضعیت پاسخگوئی دستگاههای اجرایی متصل به سامانه به پایگاه اطلاع رسانی http://foia.iran.gov.ir/web/guest/-12 مراجعه کنند.
به گزارش ایرنا، در راستای اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات این سامانه، در 17 تیرماه 96 با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی و کار خود را آغاز کرد.
مطابق سیاست‌های عمومی دولت، همزمان و حتی پیش از ابلاغ آخرین آیین‌نامه این قانون، جهت‌گیری پورتال‌های دستگاه‌ها به سمت انتشار اطلاعات تغییر کرده است اما پذیرش درخواست «دسترسی به اطلاعات» عملاً پس از این شروع ‌شده است.
ماده یک آیین‌نامه اجرایی ماده (۸) قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات آورده است: هر شخص حقیقی یا حقوقی ایرانی می‌تواند درخواست خود برای دسترسی به اطلاعات را به صورت برخط از طریق درگاه الکترونیک حقیقی با ثبت‌نام در سامانه به آدرس foia.iran.gov.ir و ایجاد حساب کاربری، پیشخوان دولت الکترونیک، پست یا مراجعه حضوری به واحد اطلاع‌رسانی مؤسسه درخواست‌شونده، تسلیم کند.